S.O.S. Heritage
Save Our School Heritage
Školski projekti očuvanja starih knjiga
U knjižnici Pomorske škole Bakar čuva se važna Zbirka starih knjiga kojima je 19. listopada 2022. rješenjem Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu utvrđeno svojstvo kulturnog dobra u smislu članka 8. Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara te je ista upisana u Registar kulturnih dobara Hrvatske. Najstarija knjiga u zbirci je kartografski prikaz iz 1574. godine Viaggio da Venetia a Constatinopoli per mare e per terra (Put od Venecije do Konstantinopola morem i kopnom), talijanskog kartografa Giuseppea Rosaccia.
Digitalizacija i restauracija knjižne građe
U rujnu 2023. godine knjižnica je uključena u projekt eKultura – Digitalizacija kulturne baštine, koji je financiran sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj u okviru provedbe Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020.“. Cilj je Projekta povećanje zaštite i on line dostupnosti digitalnog kulturnog sadržaja te osigurati sigurnu pohranu digitalnog kulturnog sadržaja. Zahvaljujući programu digitalizirat će se petnaestak primjeraka građe uz podršku Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske.
U prosincu 2023. godine odobren je projekt digitalizacije najstarijih atlasa i kataloga iz 17. i 18. stoljeća na Javnom pozivu za predlaganje javnih potreba u kulturi Republike Hrvatske za 2024. godinu u području zaštite i očuvanja pokretnih kulturnih dobara Ministarstva kulture i medija RH. Sva digitalizirana građa bit će dostupna u Zavičajnoj digitalnoj knjižnici Primorsko-goranske županije i u sustavu e-Kultura.
Također, odobren je projekt restauracije atlasa i kataloga iz 17. stoljeća na Javnom pozivu za predlaganje javnih potreba u kulturi Republike Hrvatske za 2024. godinu u području zaštite i očuvanja pokretnih kulturnih dobara Ministarstva kulture i medija RH.
Preventivna konzervacija na zbirci starih knjiga
Zahvaljujući uloženim sredstvima Škole na cjelokupnoj zbirci (244 jedinice građe) izvedena je preventivna konzervacija od strane ovlaštenog izvođača konzervatorsko-restauratorskih radova – Kustoda d.o.o, a radove je predvodio konzervator-restaurator Velimir Mikac.
Učenici su imali priliku vidjeti što predstavlja preventivna konzervacija knjiga: mehaničko čišćenje kistom, dezinfekciju alkoholom i konzerviranje kožnih korica restauratorskom masti. Na pojedinim je knjigama bilo potrebno ukloniti selotejp i ponovno lijepiti autentične signaturne naljepnice, dok je za najoštećenije knjige izrađen ovitak od neutralnog beskiselinskog papira. Za učenike je održano predavanje na kojemu je restaurator pokazao primjere oštećenih knjiga i zanimljive pojave koje je pronalazio u njima tijekom svog dugogodišnjeg rada. Istaknuo je kako je zbirka koja se čuva u našoj školi izuzetno važna jer knjige tematski predstavljaju jedinstven primjer takve literature u Hrvatskoj.
Očuvanje i interpretacija kulturne baštine
Program Europske kulturne zaklade The Europe Challenge 2024 osmišljen je za knjižnice diljem Europe s ciljem razvijanja kreativnih rješenja za rješavanje izazova s kojima se iste susreću. Knjižnica i učenici Pomorske škole Bakar ove su godine izabrani kao prvi i jedini i predstavnik iz Hrvatske sa svojim projektom S.O.S. Heritage – Save Our School Heritage. Naša knjižnica će ovim projektom postati mjesto učenja o kulturnoj baštini gdje će se učenici uključiti u predavanja i radionice očuvanja te koristiti stare knjige za svoje projekte i sudjelovati u promociji i interpretaciji kulturne baštine.
Također, za financiranje projekta S.O.S. Heritage u sklopu izvannastavnih aktivnosti osnovnih i srednjih škola te učeničkih domova u školskoj godini 2023./2024. osigurana su sredstva Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih RH.
Otkrijte našu baštinu!
Kao jedna od najstarijih pomorskih institucija na Mediteranu čuvamo važnu zbirku starih knjiga u školskoj knjižnici. One predstavljaju vrata u prošlost i otkrivaju mnoge zanimljive priče.
Jeste li čuli za Janet Taylor, prvu damu pomorske navigacije?
Njezina priča, zajedno s mnogim drugima, nalazi se na policama naše školske knjižnice.
Stare knjige i karte koje čuvamo pomažu nam da učimo i da se inspiriramo našom pomorskom poviješću.
Želimo ih zaštititi, istražiti i podijeliti te skrivene priče sa svijetom kako se one ne bi nikada zaboravile!
Aktivnosti koje su provedene tijekom školske godine:
· Regionalni sastanak The Europe Challenge u Milanu
Knjižničarka Marija Miletić i nastavnica Jelena Travančić u ožujku 2024. godine su nazočile sastanku istočnoeuropskih zemalja sudionika programa The Europe Challenge 2024 u Milanu u Italiji. U tri dana radionica stekle su mnoga nova znanja i vještine za rješavanje izazova s kojim se naša knjižnica suočava. Sudionicima su prikazani načini kako stvoriti jedinstvenu priču i vizualni identitet kroz „storytelling“ i „prototyping“ te su upoznati s pojmom „democracy fitness“ – načinom kojim knjižnice mogu kreirati lokalnu demokraciju zajedno sa svojim korisnicima. Na sastanku su uspostavljeni brojni kontakti i ostvarena je vidljivost projekta na europskoj razini.
· „Storytelling“ radionica za učenike i nastavnike
U travnju 2024. godine je održana dvodnevna radionica pripovijedanja, usmjerena na poboljšanje iskustva učenja učenika i nastavnika kroz tehniku „storytellinga“. Radionicu je vodila Ivanka Ferenčić Martinčić, knjižničarka, autorica dječjih knjiga i slikovnica, interpretatorica baštine i majstorica pripovijedanja, koja je svojim jedinstvenim pristupom pokazala važnost pripovijedanja u očuvanju kulturne baštine.
Učenici prvih, drugih i trećih razreda (Aleks Vujević, Massimo Škalamera, Hana Dite, Marija Jurković, Patrik Starčić, Vito Franković, Karin Karabaić, Elena Brozić, Matej Baćilo, Jakov Gašparovski, Marina Kovačević, Lorena Rubi Novak, Ema Gašparovski, Tara Ivanović, Gabrijela Bačić, Matko Mičetić, Tin Vlajković, Marko Polić) te nastavnici i stručni suradnici (Lea Gegić, Linda Petrović, Ivo Polić, Tea Popić, Jadranka Regiannini, Melita Seršić, Jelena Travančić, Sandra Vidović (Prva riječka hrvatska gimnazija), Antun Železnik) su imali priliku naučiti osnove pripovijedanja i primjenu istoga u očuvanju kulturnog identiteta.
Nakon radionice, učenici su stečene vještine primijenili na vrlo zanimljiv način – pripovijedajući priče djeci iz Dječjeg vrtića „Bakar“ i Osnovne škole „Bakar“. Osim što je ova aktivnost omogućila učenicima da ovladaju tehnikom “storytellinga”, potaknula je dijalog o važnosti očuvanja školske kulturne baštine.
· Festival znanosti – Korištenje umjetne inteligencije u interpretaciji kulturne baštine
Učenice Tara Ivanović i Ema Gašparovski predstavile su na Festivalu znanosti u školi projekt S.O.S. Heritage kroz interpretaciju knjiga Janet Taylor i Johna Noriea. Pokazale su kako se na zanimljiv način i uz pomoć umjetne inteligencije može interpretirati kulturna baština. Učenica Tara Ivanović prezentirala je projekt i na završnoj aktivnosti Festivala znanosti u Gradskoj vijećnici grada Rijeke zajedno s učenicima naše škole i drugih škola Primorsko-goranske županije.
· Stručni izlet na Sajam umjetnosti i restauracije
S ciljem predstavljanja našeg projekta na sajmu „Salone del’arte e del restauro“ u travnju smo se zaputili prema talijanskom gradu umjetnosti Firenci. Učenice Gabrijela Bačić, Ema Gašparovski, Nikolina Horvat, Tara Ivanović, Marina Kovačević i Lorena Rubi Novak uz mentorstvo nastavnice Jelene Travančić i knjižničarke Marije Miletić predstavile su aktivnosti očuvanja i interpretacije starih knjiga iz naše školske knjižnice. Sajam je poslužio kao platforma za podizanje svijesti o važnosti očuvanja kulturne baštine i za poticanje međunarodne suradnje.
Posjetili smo Institut za umjetnost i restauraciju „Palazzo Spinelli“ u Firenci gdje su nam studenti i profesor restauracije u laboratoriju za obradu papira pokazali tehnike restauracije i uvezivanja knjiga. Također, ponudili su nam suradnju na prijavi projekata na području očuvanja kulturne baštine i restauraciju neke od naših knjiga u sklopu njihove nastave.
U obilasku veličanstvene Michelangelove knjižnice imali smo priliku vidjeti jedinstvenu arhitekturu koja čuva više od 11 000 rukopisa i 4 500 prvih tiskanih knjiga. Sagrađena u okviru samostana i poznata je po svom jedinstvenom arhitektonskom stilu, a sagradio ju je Michelangelo Buonarroti. Slobodno vrijeme iskoristili smo za obilazak Firence i umjetnosti na svakom koraku.
U povratku smo posjetili Veronu gdje nas je put odveo do najstarije knjižnice na svijetu „La Capitolare“ koja sadrži više od 1200 rukopisa, od kojih su neki jedinstveni u svijetu. Naravno, posjetili smo i Juliju i njezin poznati balkon gdje se redovito okuplja mnoštvo turista.
· Tečaj za interpretacijske pisce
U svibnju je u Bakru u organizaciji Turističke zajednice grada Bakra održan tečaj udruge Interpret Europe za certificiranog pisca interpretatora u kojemu je sudjelovala knjižničarka Marija Miletić. Kroz intenzivni tečaj od pet dana obrađene su brojne teme: podrijetlo interpretacije, univerzalni pojmovi u interpretaciji, razvoj i uloga interpretacijske ideje, oblikovanje privlačnih naslova, interpretacijski mediji i slično.
· Radionica interpretacije kulturne baštine
Trenerica udruge Interpret Europe i interpretatorica baštine Iva Silla održala je u školi dvodnevnu radionicu inovativne prezentacije baštine u kojoj su učenici kroz igrifikaciju stvorili zanimljive zagonetke o knjigama i predmetima koji se čuvaju u našoj školskoj knjižnici. U radionicu su bili uključeni učenici 1. bN razreda: Aleks Vujević, Massimo Škalamera, Hana Dite, Marija Jurković, Duje Jerčinović, Zvonko Tadej, Luka Kamber, Ivano Hajdinić, Domagoj Ivančić i Vito Jakovljević.
· Otkrij bakarske pomorce!
U lipnju je predavanje održala povjesničarka umjetnosti Daina Glavočić koja je učenicima predstavila posljednja počivališta poznatih bakarskih pomoraca te mnogih nastavnika Pomorske škole Bakar. Predavanju su prisustvovali učenici 2.aN razreda.
· Restauratorska radionica za učenike
Restaurator-konzervator Velimir Mikac održao je u knjižnici dvodnevni tečaj knjigoveštva za učenike 1. bN razreda. Učenici su naučili šivati knjižni blok i sudjelovali u izradi korice za rokovnik koji će im ostati nakon radionice.
ZAVRŠNA AKTIVNOST PROJEKTA – ŠETNJA KROZ POVIJEST
Prezentacija projekta na izložbi „Tajne školske knjižnice“ u sklopu Šetnje kroz povijest manifestacije Margaretino leto.
Prigodnom izložbom projekt je predstavljen lokalnoj zajednici u sklopu programa „Šetnja kroz povijest“ manifestacije grada Bakra Margaretino leto.
Projektom S.O.S. Heritage pokazali smo kako obrazovne institucije imaju važnu ulogu u očuvanju kulturne baštine za buduće naraštaje.
Naš izazov tek počinje! Pridružite nam se kako bismo očuvali povijest zajedno!